ДЕСЯТЬ ПОРАД , ЯК ПІДТРИМУВАТИ ПСИХОЛОГІЧНЕ ЗДОРОВ'Я

23.01.2017   Administrator   Категорія: Скринька психолога

1.ПРИЙМАЙТЕ СЕБЕ ТАКИМ , ЯК Є


Багато книг з психології і саморозвитку закликають читача «любити себе». Відсутність любові до себе проявляється  у вигляді підвищеного почуття вини, сорому і депресії.

Надто часто ми живемо несправжнім життям. Його визначають інші люди, ті, під яких ми підлаштовуємося  і від яких очікуємо визнання. А саме те , як ми сприймаємо самого себе, і є визначальним компонентом нашої мотивації та позитивних емоцій. До того ж , приймаючи себе таким, як є, кожен з нас навчається сприймати інших людей.

 

2.ЗМАГАЙТЕСЯ ДО ПЕРЕМОГИ!

 ВМІЙТЕ ПРОГРАВАТИ І ПРОБАЧАТИ

Вміння людини давати раду труднощам є запорукою його психічного та фізичного здоров’я. Кожен з нас має свої навики і прийоми долати стрес та життєві незгоди. Універсальна порада з приводу того, як найкраще долати труднощі, така – дійте активно і в рамках тої ситуації, яку людина може змінити, (активне реагування) і приймайте  те, що змінити не можна (пасивне реагування). Гарний приклад пасивного реагування – вміння пробачити.

 

3.ВЧІТЬСЯ БУДУВАТИ ТА ПІДТРИМУВАТИ СТОСУНКИ

Приємно, коли навколо нас родичі і друзі. Проте  це лише за умови, що наші з ними стосунки є доброзичливі. Емоційні зв’язки та підтримка не менш важливі, ніж родинні зв’язки. Всі ми потребуємо таких стосунків, які були б нам опорою та підтримкою у важкі часи. Нам хочеться бачити поряд зі собою оптимістично налаштовану людину, якій можна довіряти, цінності і життєві переконання якої співпадають з нашими власними.

Ось кілька порад для збереження хороших стосунків: вчіться прощати, будьте поблажливі та чесні, будьте собою, поєднуйте залежність та автономність, відповідайте за власні вчинки, чиніть  враховуючи цінності, почуття і побажання  інших людей.

 

4. ПРАГНІТЬ ДО СВОБОДИ І САМОВИЗНАЧЕННЯ.

Для психологічного здоров’я конче необхідний певний ступінь контролю над тими рішеннями, які здатні вплинути на наше життя. Якщо наше оточення нас контролює, карає та пригнічує, то наше почуття власної значимості і свободи втрачається. Іноді ми все ж змушені  пристосовуватися  до бажань і цінностей  інших людей. І якщо ми хоча б трохи  згідні з тим, до чого адаптуємося, то відчуття нашого самовизначення все ще зберігається.

 

5.ВИЗНАЧІТЬ МЕТУ І РУХАЙТЕСЯ ДО НЕЇ.

Відчуття того, що життя не має змісту – одна з ознак депресії. Мета просто необхідна. Психологічні дослідження показали, що процес руху до мети не менш важливий,  ніж сама мета. Але якщо наші вимоги завищені, то ми прирікаємо  себе  на глибокі розчарування,  коли  так і не торкнемося своєї мети рукою. Ось чому цілі мають бути реалістичні.

 

6. ВІРТЕ ТА СПОДІВАЙТЕСЯ.

Дослідження засвідчили, що глибокі релігійні переконання допомагають людям впоратися з втратами, хворобами і складними психологічними ситуаціями. В часи випробувань, коли нам здається, що всі барви світу зблякли, на допомогу приходять надія , оптимізм і віра в те, що рано чи пізно ми досягнемо мети,  до якої йдемо.

  Позитивний погляд на світ допомагає подолати страх і зберегти мотивацію. Песимісти стверджують, що вони краще, ніж оптимісти, знайомі з рифами повсякдення, однак позитивні ілюзії ще нікому не зашкодили.

 

7. ДОПОМАГАЙТЕ ІНШИМ.

Всі ми в своєму житті стикаємося з проблемами. Коли  простягаємо руку допомоги тим , хто потрапив в біду, нам видається, що ми сильніші за обставини, і що, попри все інше, ми здійснюємо суспільно корисну дію. Окрім цього , допомога іншим позитивно впливає на нашу «Я-концепцію».

 

8. ЗБЕРІГАЙТЕ ПРИЧЕТНІСТЬ.

Намагайтеся відчувати повну причетність до того, що відбувається в даний момент. Зануртеся в поточну справу або  почуття, зосередьтесь виключно на них. З цієї точки зору  щасливе життя рівносильне тому ступеню  максимізації і контролю внутрішнього досвіду, за якого  людина природнім чином долучається до діяльності заради самої діяльності.

Є такий будистський  вислів : якщо, підмітаючи підлогу, ви думаєте про відпочинок, то ви не сприймаєте життя таким, як воно є. Підмітаючи підлогу, підмітайте. Відпочиваючи , відпочивайте.

 

9. НАСОЛОДЖУЙТЕСЬ ПРЕКРАСНИМ.

Здатність цінувати прекрасне називають естетичними почуттями. В світі все ще багато злого і огидного – війни, хвороби, злочини, занепад. Вміння помічати і розуміти красу допомагає нам зберегти все те дивовижне, що є в нашому світі ( а світ часами такий жорстокий і непривабливий).

Розуміння краси у кожного своє. І ще ніхто не вигадав якесь універсальне визначення краси – і слава Богу!

 

10. НЕ БІЙТЕСЯ ЗМІН, БУДЬТЕ ГНУЧКИМИ.

Японець Сан  Цзу , відомий майстер дзюдо , написав книгу «The Art of Peace» ( «Мистецтво миру»). Рецепт мирного життя, який він пропонує, співпадає з основним принципом дзюдо :  прямуй за течією! Вперті і несхитні , зазвичай, отримують гідну відсіч. А ті ,хто намагається втримати власні позиції за всяку ціну, швидко виснажуються. Але  якщо мати психологічну гнучкість і готовність змінити неефективну манеру поведінки, то легше підлаштуватися під ту чи іншу ситуацію і успішніше з нею впоратися. Звичайно, зміни попередньо  напрацьованого шляху потребують сміливості. І все ж зміни необхідні і важливі для нашого здоров’я та благополуччя.

З книги Адама Кеша "Психологія для "чайників"

Авторизація
Загальні новини