НАСКІЛЬКИ БЕЗПЕЧНА ЕЛЕКТРОННА СИГАРЕТА
21.01.2017 Administrator Категорія: Соціально-психологічна служба
Наскільки безпечна електронна сигарета
Про її шкоду можна дізнатися лише через кілька років
Близько десяти років тому на світовому ринку з'явилися електронні сигарети. Ноу-хау досить швидко стало популярним серед курців: виробники не тільки стверджували, що новинка не тільки безпечніше звичайної сигарети, але і називали її ефективним способом боротьби з курінням. Які твердження про е-сигарети правда, а які міф ? Ось думка сімейного лікаря вищої категорії, к. мед. н. Сніжани Фейса і лікаря-терапевтом вищої категорії Наталії Гордієнко.
НІКОТИНОВИЙ ІНГАЛЯТОР. Електронна сигарета працює за принципом інгалятора. Складається е-виріб з декількох основних частин: змінного картриджа, мікробатарейки і парогенератора. Картридж містить заправну рідину. Саме від її складу залежить смак і "міцність" сигарети. Різноманітність картриджів задовольнить навіть дуже вимогливого курця: можна вибрати не тільки аромат (наприклад, полуничний або яблучний), але і регулювати концентрацію нікотину. Варіантів багато: дуже міцні (24 мг/мл), міцні (18 мг/мл), легкі (12-16 мг/мл), суперлегкі (6-11 мг/мл) або зовсім безнікотинові. Механізм електронної сигарети включається автоматично після першої затяжки. Потік повітря активізує мікробатарейку, яка подає сигнал на парогенератор. Він перетворює рідину в пару з сигаретним смаком, але без жодного запаху. "Таким чином, правильніше буде сказати, що людина не курить, а парує або інгалює е-сигарету", – говорить Сніжана Фейса. Деякі моделі електронних сигарет оснащені маленькою лампочкою на кінчику вироба і вона імітує тління тютюну.
АНАЛОГ ПЛАСТИРА І ЖУЙОК. Майже кожен другий курець хоч раз у житті пробував позбутися згубної звички. На тему того, як кинути курити, написана не одна книга. Інтернет рясніє рекламою найрізноманітніших засобів, які нібито допоможуть позбутися залежності. Тут пропонують і спеціальний нікотиновмісний пластир, і жуйки з нікотином, і... електронні сигарети. Виробники запевняють в чудодійності свого засобу, розповідаючи про можливості підібрати собі дозу нікотину "до смаку" і поступово знизити її до нульової позначки. У теорії е-сигарети – дійсно прекрасний спосіб відмовитися від куріння, але на практиці не все так гладко. "Куріння – це дві залежності: хімічна та психологічна. Хімічна досягається завдяки вдиханню нікотину і зазвичай становить лише 15-20%. Решта 80-85% – це залежність ритуальна: курцеві приносить задоволення повільно затягуватися, випускати клуби диму і розслаблятися. Помінявши звичайну сигарету на е-виріб, людина не звільняється від цієї психологічної залежності, – пояснює Наталія Гордієнко. – Є тільки один спосіб кинути курити – це наполегливе бажання самого курця. Якщо цього бажання немає, ніякі засоби не допоможуть". Більше того, аналізуючи різні форуми в інтернеті, нерідко зустрічаєш відгуки курців, які зізнаються, що з е-сигаретою не тільки не вийшло позбутися звички – вони почали курити ще більше. "Так відбувається тому, що людина підсвідомо переконана, що е-виріб приносить менше шкоди, ніж звичайна сигарета. Виходячи з цього, курити можна стільки ж або навіть збільшити дозу", – розповідає Сніжана Фейса.
ПЛЮСИ Е-ВИРОБІВ
"Активне" куріння. При використанні електронних сигарет немає фактора пасивного куріння. Е-вироби не виробляють токсичного диму, а їх пар майже не має запаху і розчиняється в повітрі за кілька секунд. "Правда, курити в громадських місцях, а особливо при дітях, все одно не варто, – радить Сніжана Фейса. – Адже е-сигарети не досліджені до кінця. Їхній пар може містити шкідливі речовини".
Менше шкоди. Пар е-виробів кардинально відрізняється від диму звичайних сигарет. Останній, крім нікотину, містить масу хімічних сполук, багато з яких отруйні. Курець електронної сигарети не вдихає ні смол, ні канцерогенів, ні продуктів горіння, ні інших шкідливих речовин.
Поліпшення самопочуття. Курці, які віддали перевагу електронному варіанту, зазначають: дихати стає легше, а задишка і ранковий кашель менш інтенсивні. Їх більше не переслідує неприємний тютюновий запах з рота. Поступово відновлюється нюх, смак їжі стає яскравішим. Від куріння е-виробів не жовтіють зуби, не грубіє і не старіє шкіра. Пов'язано все це з відсутністю смол в парі.
МІНУСИ ЕЛЕКТРОНІКИ
Згубна звичка. Незалежно від того, курить людина е-виріб або звичайні сигарети, куріння викликає численні захворювання різних систем організму через нікотин.
Сумнівна рідина. Стандартні компоненти рідини картриджа – гліцерин (утворює пар), пропіленгліколь (розчиняє ароматизатори), вода (розбавляє рідину) і нікотин. Саме такий відносно безпечний склад вказують виробники в маркуванні. Однак цього ніхто не перевіряє, тому в картриджі може бути вся таблиця Менделєєва.
Низькоякісні підробки. Ні картриджі, ні електронні сигарети не підлягають обов'язковій сертифікації. Це розв'язує руки недобросовісним виробникам, які спокійно можуть виробляти неякісні або зовсім небезпечні підробки.
Заборонені смаки. Сьогодні на ринку представлений величезний вибір картриджів з ароматичними добавками. Проте ще в 2014 році на шостій сесії Конференції Сторін рамкової конвенції ВООЗ по боротьбі з тютюном експерти прямим текстом рекомендували заборонити електронні сигарети зі смаком: вони привертають некурящих.
ЧОТИРИ ГУЧНИХ МІФА
Міф №1: Небезпечний компонент
Існує думка, що рідина картриджа містить надзвичайно небезпечну речовину антифриз. Насправді в е-сигаретах є лише компонент антифризу – пропіленгліколь. Ця безбарвна рідина з солодкуватим запахом широко використовується в харчовій і косметичній (креми, дезодоранти, зубна паста) промисловостях. Пропіленгліколь нейтральний і нешкідливий.
Міф №2: Сертифікація ВООЗ
Виробники е-виробів можуть стверджувати, що їх товар сертифікований ВООЗ. Це чистої води брехня: жодна марка електронних сигарет не сертифікована жодною з організацій охорони здоров'я світу. Щоб отримати сертифікат ВООЗ, потрібно пройти багато досліджень, які можуть тривати 4-10 років.
Міф №3: Чистий пар
Дуже часто можна почути, що е-сигарети виробляють виключно чистий пар. Однак тут поняття "чистота" відносне. У рідині картриджа є нікотин, вода і розчинник (пропіленгліколь). Ця суміш видається досить чистою, проте механізм е-сигарети не вивчений до кінця, а значить, можливе виділення якихось шкідливих речовин.
Міф №4: Повністю безпечні
Твердження, що е-вироби повністю нешкідливі – справжній міф. Одна з головних небезпек електронних сигарет – рідкий стан нікотину. Навіть один ковток цієї речовини може призвести до летального результату. Тому картриджі потрібно завжди надійно ховати від дітей, яким може припасти до душі рідина з принадним запахом.
ВИСНОВОК. Робити правильні висновки про те, шкідлива електронна сигарета чи ні, можна буде лише через кілька десятків років: сьогодні наукових даних про вплив е-виробів на організм просто немає. Адже потрібно ретельно дослідити, як зміниться стан здоров'я у курців через 10, 20 і більше років, порівняти параметри залежно від тривалості куріння, дози нікотину, виду сигарет і т. д.