Фізичні симптоми тривоги у дітей
18.03.2024 Administrator Категорія: Соціально-психологічна служба
Добре відомо, що емоції прямо впливають на наш фізичний стан. Серце "стукає", "б'ється" або "завмирає", обличчя "червоніє", по шкірі "біжать мурашки", долоні пітніють, живіт "крутить" і т. Д., Коли ми хвилюємося, турбуємося, боїмося, сердимося і відчуваємо інші сильні почуття.
Кожна емоція викликає складний набір хімічних реакцій в тілі, які призводять до фізіологічних і ендокринних змін. Тому не дивно, що хронічне занепокоєння і тривога можуть викликати постійні фізичні (соматичні) симптоми і дискомфорт, не маючи органічної або фізіологічної причини. Це в повній мірі проявляється і у дітей будь-якого віку.
Приблизно чверть всіх дітей від 2 до 17 років відчувають соматичні симптоми тривоги один або два рази на тиждень.
До них відносяться:
занепокоєння,
болі в животі,
почервоніння,
прискорене серцебиття,
пітливість,
головний біль,
втома,
запаморочення,
нудота,
утруднене дихання,
напруга або біль в м'язах.
У більшості дітей такі прояви зазвичай короткострокові і не доставляють серйозних незручностей. Але деякі діти страждають від них набагато частіше, і це заважає їм жити повсякденним життям (через постійний дискомфорт, відвідування лікарів, пропусків садка і школи, страхів нового болю і ін.). Це називають соматоформні розлади.
Як батьки можуть допомогти дитині справлятися з такими станами:
1. Консультуватися з компетентним лікарем про рекомендації щодо усунення соматичних симптомів (від настою м'яти або ромашки, або відповідного харчування при, наприклад, болю в шлунку до препаратів, рекомендованих лікарем).
2. Справлятися не тільки з фізичними симптомами тривоги, але і самою причиною, яка є психологічною.
До соматоформних розладів найчастіше схильні діти з чутливою (сензитивною) психікою. Вони дуже уважні до власних відчуттів в тілі - пульсу, дихання, травлення і т. Д., А також легко уразливі перед стресами.
- Розвивати у дитини здатність контролювати свої думки і емоції, викликані відчуттями від тіла - розпізнавати, розуміти і регулювати тривожні думки і почуття. Цьому можуть допомогти техніки розвитку усвідомленості, дихальні вправи, різні види рухової активності та інші психологічні методики.
- Навчити дитину висловлювати негативні (і позитивні) емоції - таким дітям часто складно це робити - словами, а не за допомогою мови тіла ( симптомів хвороби).
- Навчитися самим проявляти емпатію до емоцій і станів своєї дитини, відкрито і продуктивно обговорювати з дитиною її почуття і думки, а також регулювати свій емоційний стан (батькам, діти яких страждають від соматоформних розладів, доводиться непросто - вони часто знаходяться в постійній напрузі і страху за дитину).