Депресія у дітей та підлітків

02.02.2024   Administrator   Категорія: Скринька психолога

Депресія у дітей та підлітків

У дітей та підлітків часто змінюється настрій. Вони можуть відчувати сум або роздратування, наприклад, після поганої оцінки або сварки з друзями. Але через деякий час вони, як правило, знову почуваються краще.

Якщо у дитини чи підлітка депресія, її смуток триватиме більше двох тижнів. Вони також можевідчувати дратівливість або безнадійність тривалий час. Це може вплинути на сон, апетит або стосунки з іншими людьми. Депресія також може заважати дитині добре вчитись чи насолоджуватися хобі або улюбленим спортом. У важких випадках депресія може призвести до думок про самогубство.

Депресія частіше зустрічається у підлітків, ніж у дітей. Ризик розвитку депресії зростає  також у дітей і підлітків з певними хронічними захворюваннями, такими як діабет, епілепсія, бронхіальна астма чи хронічний біль.

Які симптоми депресії у дітей та підлітків?

Депресія у них може проявлятись по-різному.

Основні симптоми депресії у дітей та підлітків включають:

почуття смутку, безнадії або дратівливості більшість часу;

відсутність інтересу до цікавих занять;

зміни у режимі харчування – дитина може переїдати або їсти набагато менше, ніж зазвичай;

зміни у режимі сну – дитина може спати набагато більше або менше, ніж зазвичай;

низький рівень енергії івтома або напруженість і неспокій більшість часу;

труднощі із концетрацією уваги;

негативні уявлення про себе, відчуття нікчемностіабо провини;

думки про самогубство або самоушкодження.

Ці симптоми дитина чи підліток повинні мати більшу частину часу щонайменше два тижні.

Деякі діти чи підлітки можуть не висловлювати свої думки щодо безнадійності та не виглядати сумними. Іноді депресія проявляється так, що дитина виглядає невмотивованою, тож інші не помічають, що вона пригнічена, і сприймають її як погану чи ліниву.

Як діагностується депресія?

Діагноз депресії ставить лікар – дитячий психіатр.

Щоб діагностувати депресію у дитини, лікар проводить інтерв’ю з нею, батьками чи іншими членами сім’ї. Він розпитує про поведінку та настрій дитини, також може попросити заповнити опитувальники.Інформація від вчителів, друзів і однокласників може бути корисною для того, щоб виявити, чи ці симптоми постійні під час різних видів діяльності дитини чи підлітка.

Як лікується депресія у дітей?

Депресія піддається лікуванню.

Методи лікування дітей з депресією такі ж, як і дорослих, включають психотерапію тамедикаменти.Лікар може спочатку запропонувати психотерапію з подальшою можливістю лікування антидепресантами, якщо немає значного покращення. Дослідження показують, що поєднання психотерапії та медикаментів є найефективнішим у лікуванні депресії.

 

Для лікування дітей з депресією зазвичай використовуються два види психотерапії:

когнітивно-поведінкова терапія (КПТ)

інтерперсональна терапія (ІПТ)

Найбільш використовувані антидепресанти включають селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС).

Що робити батькам, якщо є ймовірність розвитку депресії у дитини чи підлітка?

Якщо ви вважаєте, що ваша дитина може мати депресію, важливо:

  • поговорити з нею. Спробуйте дізнатися, що її турбує і як вона себе почуває. Що б не спричиняло проблему, поставтеся до цього серйозно. Труднощі наших дітей можуть виглядатине складними для нас, але зате для наших дітей.Якщо ваша дитина не хоче з вами розмовляти, дайте їй зрозуміти, що ви хвилюєтеся за неї, і ви поруч, якщо вона захоче поговорити.Ви можете запропонувати їй поговорити з кимось, кому вона довіряє, наприклад, з іншим членом сім’ї або другом;
  • поговорити з іншими людьми. Для вас може бути корисно поговорити з іншими людьми, які знають вашу дитину, включно з іншими членами сім’ї.Ви також можете зв’язатися з персоналомшколи, щоб розпитати вчителів, чи є у них якісь занепокоєння;
  • домовитися про візит до лікаря. Якщо симптоми депресії у вашої дитини тривають принаймні 2 тижні, заплануйте візит до лікаря.

Автор Леся Підлісецька.