Інструкція з охорони праці при роботі з комп'ютерним обладнанням

03.05.2024   Administrator   Категорія: Охорона праці

Тернопільська  загальноосвітня школа

I-III  ступенів  №23

 

                                                  „ЗАТВЕРДЖУЮ”

                                                                 Директор ТЗОШ I-III ст.№ 23

                                                                _____________РУСЛАНА Козбур

                                                             Наказ№           «01»вересня 2023р

 

Інструкція№10
з охорони праці при роботі з персональним комп'ютером

1. Загальні положення

1.1. Інструкція з охорони праці при роботі з персональним комп'ютером в школі розроблена відповідно до Закону України «Про охорону праці» (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 1 вересня 2017 року, з урахуванням «Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу» ДСанПіН 5.5.2.008-01, затверджених постановою Головного санітарного лікаря України від 14.08.2001 р. № 63 і погоджених Міністерством освіти і науки України від 05.06.2001 р.
1.2. Ця Інструкція з охорони праці при роботі з персональним комп'ютером встановлює вимоги охорони праці для всіх працівників навчального закладу, що використовують в своїй роботі персональний комп'ютер.
1.3. До самостійної роботи на персональних комп'ютерах допускаються особи, які досягли віку 18 років, які знають цю інструкцію з охорони праці, які пройшли медичний огляд, інструктаж з охорони праці та навчання за спеціальною програмою.
1.4. Під час роботи на персональним комп'ютером та інших пристроях на працівника можуть впливати такі небезпечні і шкідливі фактори:

  • електричний струм;
  • випромінювання;
  • перенапруження зору під час роботи з електронними пристроями, особливо при нераціональному розміщенні екрану по відношенню до очей.

1.5. Освітлювальні установки повинні забезпечувати рівномірне освітлення і не повинні утворювати засліплюючих відблисків на клавіатурі й інших частинах пульта, а також на екрані у напрямку очей оператора.
1.6. Дисплеї повинні розміщуватися при однаковому їх розташуванні на відстані не менше 1 м від стіни; відстань між робочими місцями повинна бути не менше 1,5 м.
Забороняється встановлювати дисплеї екранами один проти одного.
1.7. Кут нахилу екрана дисплея по відношенню до вертикалі повинен складати 10-15 градусів, а відстань до екрану - 400-500 мм.
1.8. У приміщеннях і на робочому місці необхідно підтримувати чистоту і порядок, проводити систематичне провітрювання.
1.9. Про всі виявлені під час роботи несправності обладнання необхідно доповісти керівнику; в разі аварії необхідно зупинити роботу до усунення аварійних обставин.
1.10. Про кожний нещасний випадок очевидець, працівник, який його виявив, або сам потерпілий повинні доповісти безпосередньо керівникові робіт і вжити заходів для надання медичної допомоги.
1.11. Керівники, які не забезпечили дотримання вимог даної інструкції з охорони праці при роботі на комп'ютері, а також особи, які допустили порушення цих вимог, притягуються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи з комп'ютером

2.1. Перевірити наявність і надійність захисного заземлення устаткування.
2.2. Перевірити стан електричного шнура та вилки.
2.3. Перевірити справність вимикачів та інших органів управління комп'ютером.
2.4. Перевірити наявність і стан захисного екрана на дисплеї.
2.5. При виявленні будь-яких несправностей комп'ютера не вмикати і негайно довести до відома керівника про це.

3. Вимоги безпеки під час роботи з комп'ютером

3.1. Виконуйте тільки ту роботу, яка входить в обов'язки працівника.
3.2. Вмикайте і вимикайте комп'ютер тільки вимикачами, забороняється проводити відключення витягуванням вилки з розетки.
3.3. Забороняється оператору знімати захисні пристрої з обладнання і працювати без них.
3.4. Не допускати до комп'ютера сторонніх осіб, які не беруть участь в роботі.
3.5. Забороняється переміщати і переносити блоки, обладнання під напругою.
3.6. Забороняється поправляти і заправляти фарбувальну стрічку на принтері під час роботи.
3.7. Не палити на робочому місці.
3.8. Строго виконувати загальні вимоги з електробезпеки та з пожежної безпеки.
3.9.Самостійно розбирати і проводити ремонт електронної та електронно-механічної частини комп'ютера категорично забороняється. Ці роботи може виконувати тільки фахівець з технічного обслуговування комп'ютерів.
3.10. Комп'ютер необхідно використовувати у відповідності з експлуатаційною документацією до нього.
3.11. Під час виконання роботи необхідно бути уважним, не звертати уваги на сторонні речі.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи з комп'ютером

4.1. Відключити комп'ютер від електромережі, для цього необхідно відключити тумблери, а потім витягнути штепсель з розетки.
4.2. Протерти зовнішню поверхню комп'ютера чистою вологою тканиною. При цьому не допускати використання розчинників, одеколону, препаратів в аерозольній упаковці.
4.3. Прибрати робоче місце. Скласти дискети в відповідне місце збереження.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях при роботі з комп'ютером

5.1. При виникненні несправності в роботі комп'ютера або порушення цілісності заземлення його корпусу слід вимкнути прилад і відключити його від електромережі. Роботу продовжити тільки після усунення несправності.
5.2. При загорянні працівник повинен:

  • негайно відключити електроприлад від мережі живлення;
  • повідомити про те, що трапилась пожежа адміністрації установи і в найближчу пожежну частину за телефоном 101;
  • приступити до гасіння осередка загоряння за допомогою первинних засобів пожежогасіння.

5.3. При отриманні травми слід надати першу допомогу потерпілому, при необхідності відправити його до найближчої лікувальної установи і повідомити про це адміністрацію навчального закладу.

6. Режим праці і відпочинку при роботі на комп'ютері

6.1. При роботі на персональному комп'ютері необхідно чітко виконувати встановлений режим праці і відпочинку, який враховує функціональне напруження праці, динаміку систем організму та працездатності і передбачає обов'язкове виконання регламентованих перерв.
6.2. У режимі роботи за комп'ютером повинні бути перерви через кожну годину роботи на 5-10 хвилин, а через 2 години - на 15 хвилин.
6.3. Кількість знаків, які відпрацьовуються, не повинні перевищувати 30-ти тисяч за 4 години роботи на комп'ютері.
6.4. Під час роботи з текстовою інформацією (у режимі введення даних, редагування тексту або читання з екрану монітора) найбільш фізіологічним є використання чорних знаків на світлому фоні.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)

 

 

Тернопільська  загальноосвітня школа

I-III  ступенів  №23

 

                                                  „ЗАТВЕРДЖУЮ”

                                                                 Директор ТЗОШ I-III ст.№ 23

                                                                _____________РУСЛАНА Козбур

                                                             Наказ№           «01»вересня 2023р

 

Інструкція№11
з охорони праці при використанні мультимедійного проектора

1. Загальні положення

1.1. Інструкція з охорони праці при використанні мультимедійного проектора розроблена відповідно до Закону України «Про охорону праці» (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 1 вересня 2017 року, з урахуванням «Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу» ДСанПіН 5.5.2.008-01, затверджених постановою Головного санітарного лікаря України від 14.08.2001 р. № 63 і погоджених Міністерством освіти і науки України від 05.06.2001 р.
1.2. Дія цієї інструкції з охорони праці поширюється на всіх працівників освітнього закладу, які при виконанні своїх посадових обов'язків використовують мультимедійний проектор.
1.3. До самостійної роботи з проектором допускаються особи:

  • не молодше 18 років, що пройшли обов'язковий періодичний медичний огляд і не мають медичних протипоказань для роботи;
  • які пройшли курс навчання принципам роботи з обчислювальною технікою і спеціальне навчання роботі з використанням конкретного програмного забезпечення;
  • пройшли вступний інструктаж з електробезпеки з присвоєнням II групи допуску;
  • ознайомлені з інструкцією по експлуатації конкретної моделі проектора.

1.4. Небезпечними факторами при роботі з проектором є:

  • фізичні (низькочастотні електричні і магнітні поля; статична електрика; ультрафіолетове випромінювання; підвищена температура; іонізація повітря; небезпечна напруга в електричній мережі; осколки лампи і лінзи);
  • хімічні (пил, шкідливі гази);
  • психофізіологічні (напруга зору і уваги; інтелектуальні та емоційні навантаження; монотонність праці).

1.5. Про всі несправності електропроводки, засобів обчислювальної та оргтехніки, користувач проектора зобов'язаний негайно проінформувати інженера з охорони праці та завгоспа, а в разі їх відсутності - чергового адміністратора та головного інженера, зробити запис в зошиті заявок.
1.6. Користувач проектора зобов'язаний дотримуватися правил пожежної безпеки, знати місця розташування первинних засобів пожежогасіння.
1.7. Користувач проектора зобов'язаний знати розташування аптечки для надання першої допомоги потерпілим.
1.8. Встановлювати проектор необхідно в прохолодному місці горизонтально на стійку поверхню не ближче 30 см від перешкод (стін, меблів і т.п.).
1.9. Забороняється:

  • встановлювати проектор в перевернутому положенні, на боці або лицьовою стороною вгору (крім випадків пов'язаних з обслуговуванням повітряного фільтра);
  • закривати отвір повітряного фільтра;
  • використовувати для регулювання установки проектора сторонні предмети;
  • розташовувати проектор на металевій поверхні, або будь-якій іншій поверхні, сприйнятливій до нагрівання;
  • розташовувати проектор на килимах, подушках або ліжках;
  • розташовувати проектор в місці впливу прямих сонячних променів або нагрівальних приладів;
  • розміщувати сторонні предмети біля лінз і повітряного клапана проектора;
  • розміщувати сторонні предмети на поверхні проектора;
  • розміщувати абсорбенти або колючі предмети біля днища проектора;
  • розміщувати проектор на поверхні, яка піддається впливу вологи;
  • розташовувати проектор на відкритому повітрі (без спеціальних засобів захисту, які забезпечують підтримку необхідних параметрів температури, вологості і т.д.);
  • розміщувати сторонні предмети, що містять рідину, поруч з проектором;
  • розташовувати проектор в задимлених, вологих або запилених місцях;
  • розташовувати проектор поблизу зволожуючих приладів;
  • користуватися проектором при розкритому корпусі;
  • використовувати проектор при знятому повітряному фільтрі або кришці повітряного фільтра;
  • проводити заміну лампи і (або) повітряного фільтра при включеному в електричну мережу проекторі.

1.10. Для регулювання установки проектора на нерівній поверхні необхідно використовувати ніжки підйомника.
1.11. Для запобігання пошкодження проектора, а також для попередження травм, рекомендується завжди притримувати проектор під час маніпуляцій з кнопками підйомника.
1.12. Необхідно дотримуватися обережності при поводженні з батарейками пульта управління. При виявленні протікання батарейки, її необхідно замінити.
1.13. Перед заміною лампи необхідно переконатися в тому, що проектор вимкнено і від'єднано від джерела живлення, потім почекати мінімум 45 хвилин для того, щоб лампа повністю охолола.
1.14. Перед підключенням будь-яких пристроїв до проектора їх необхідно відключити від електричної мережі.
1.15. Для підключення до електричної мережі необхідно використовувати тільки штатний шнур живлення, який додається до проектора, дотримуючись вказівки щодо заземлення триконтактної вилки.
1.16. Очищати повітряні фільтри необхідно за допомогою щітки, пилососа або шляхом промивання. Обов'язково перед цим вимкніть живлення, від'єднайте кабель живлення від електричної розетки.
1.17. За винне порушення даної інструкції користувач проектора несе персональну відповідальність відповідно до чинного законодавства.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи з мультимедійним проектором

2.1. Перевірити вірність обладнання робочого місця (установку столу, стільця, підставки під проектор і т.п.).
2.2. Перевірити надійність підключення проектора до системного блоку.
2.3. Переконатися у відсутності пилу на лінзах (при необхідності протерти їх спеціальною серветкою для очищення лінз).
2.4. Включати проектор необхідно перед включенням приєднаних до нього пристроїв.
2.5. Переконатися, що шнур живлення міцно і правильно з'єднаний з проектором.
2.6. У разі, якщо зображення тьмяне або колірний тон слабкий, необхідно провести заміну лампи якомога швидше.
2.7. Повторне включення проектора можна виробляти не менше ніж через 1 хвилину після його виключення.
2.8. Забороняється приступати до роботи в разі виявлення невідповідності проектора встановленим в даному розділі вимогам, а також при неможливості виконати зазначені в даному розділі підготовчі до роботи дії.

3. Вимоги безпеки під час роботи з мультимедійним проектором

3.1. Під час роботи користувач зобов'язаний дотримуватись цієї інструкції, правила експлуатації конкретної моделі проектора.
3.2. Користувач (учитель) під час роботи зобов'язаний:

  • утримувати в порядку і чистоті робоче місце;
  • не закривати вентиляційні отвори проектора;
  • стежити за працездатністю вентилятора.

3.3. Під час роботи з проектором забороняється:

  • перемикати роз'єми інтерфейсних кабелів при включеному живленні;
  • закривати проектор паперами і сторонніми предметами;
  • допускати потрапляння вологи на проектор і всередину нього;
  • проводити самостійно розкриття і ремонт проектора;
  • торкатися до нагрітих елементів проектора;
  • заглядати в об'єктив і в вентиляційні отвори проектора;
  • торкатися до області навколо лампи і вентиляційних отворів проектора;
  • залишати без нагляду включений проектор.

3.4. Використання іонізаторів допускається тільки під час перерв в роботі та при відсутності людей у приміщенні.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи з проектором

4.1. Після закінчення роботи користувач зобов'язаний:
4.1.1. Вимкнути всі приєднані до проектора пристрої в порядку, встановленому інструкціями з їх експлуатації з урахуванням характеру виконуваних робіт.
4.1.2. Відключити проектор від мережі.
4.1.3. Не торкатись області навколо лампи і вентиляційних отворів проектора відразу після закінчення роботи, так як це може призвести до опіку.
4.1.4. Прибрати зі столу робочі матеріали і привести у порядок робоче місце.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях з мультимедійним проектором

5.1. При виявленні обриву проводів живлення або порушення цілісності їх ізоляції, несправності заземлення та інших пошкоджень проектора, появи запаху гару, сторонніх звуків в роботі проектора і тестових сигналів, які вказують на його несправність, негайно припинити роботу, відключити живлення і повідомити про це безпосереднього керівника, інженера з охорони праці або чергового адміністратора.
5.2. При ураженні працівника електричним струмом вжити заходів щодо його звільнення від дії струму шляхом відключення електроживлення і до прибуття лікаря надати потерпілому першу допомогу.
5.3. При перегоранні лампи (при цьому буде чути гучний хлопок) необхідно ретельно провітрити приміщення і стежити за тим, щоб не вдихнути газ, що виходить з вентиляційних отворів проектора.
5.4. Перед заміною лампи необхідно переконатися в тому, що проектор вимкнено і від'єднано від джерела живлення. Заміну лампи дозволяється проводити тільки після її повного остигання.
5.5. Забороняється самостійно проводити очищення проектора від осколків у разі, якщо лампа лопне.
5.6. Забороняється відкривати кришку лампи, якщо проектор знаходиться в підвішеному стані.
5.7. У разі надходження сигналів у вигляді повідомлень або індикаторів про різні несправності необхідно відключити проектор від електроживлення і діяти відповідно до інструкції зексплуатації проектора.
5.8. У разі загоряння проектора відключити електроживлення, повідомити в пожежну охорону і безпосереднього керівника, після чого приступити до гасіння пожежі наявними засобами відповідно до інструкції з пожежної безпеки.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу